100 000 odwiedzin portalu www.niusradio.pl!

Jesteśmy wzruszeni, zaskoczeni, a przede wszystkim niezmiernie dumni! W ciągu niespełna 18 miesięcy od premiery, portal www.niusradio.pl odwiedziliście 100 tysięcy razy! Dziękujemy, że jesteście z nami. Razem tworzymy nie tylko historię mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, ale budujemy wyjątkową, akademicką, wspólnotę. Pokazujemy, co ciekawego dzieje się na największej Uczelni Pomorza Zachodniego i jak ważnym miejscem na edukacyjnej mapie Polski jest nasza Alma Mater.

NiUS Radio to internetowa rozgłośnia Uniwersytetu Szczecińskiego działająca w ramach Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności od 6 grudnia 2021 roku. W ramówce są audycje z zakresu nauki, kultury i sportu, a także formy publicystyczne, wywiady i dyskusje z ekspertami oraz pasmo popularnonaukowe.

Nadawane są też wiadomości z życia Uczelni – w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Integralnym elementem jest właśnie portal, gdzie znajdziecie m.in. bibliotekę multimediów oraz archiwum najciekawszych audycji i podcastów (wkrótce będzie ich 500).

Radio tworzy zgrany zespół studentów z różnych kierunków, ale też wykładowcy i pracownicy US: dr hab. Słwomir Franek – prof. US, dr hab. Adam Stecyk – prof. US oraz dr Katarzyna Kazojć.

Pomysłodawcą powstania NiUS Radia i jego linii programowej jest dr Konrad Wojtyła – dyrektor Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności US. Koordynatorką pracowni radiowej i tego, co się dzieje na antenie – mgr Paulina Zaremba. Redakcję tworzą: Mateusz Iżakowski, Adam Jamróz, Michał Nakoniczewski, Błażej Szymański, Krystian Szarszewski oraz Joanna Michalska.

NiUS Radio objęło patronatem medialnym około 50 wydarzeń uczelnianych takich, jak konferencja “Od Korczaka do Kulmowej. Dziecko i język wczesnej edukacji”, I Akademickie Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w Roundnet 2023, Japan Fest 2022, Przecław Festiwal, Szczecin Film Festival’22, Expecto Magiae – I Chowańcowe Przyzwanie, No Tomorrow Fest, Juwenalia 2022, Festiwal Garaże, wydarzenie Komisji ds. Edukacji Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin.

Ponadto w sierpniu i marcu 2022 roku rozgłośnia objęła patronatem książki warszawskiego wydawnictwa MG, takie, jak:
• Marcel Proust „Uwięziona”
• Jane Austen „Duma i uprzedzenie”
• Fiodor Dostojewski „Opowieści fantastyczne”
• Leopold Tyrmand „Filip – bez cenzury”
• Fiodor Dostojewski „Wspomnienia z martwego domu”
• Marcel Proust „Strona Guermantes”
• Józef Hen „Mój przyjaciel król”

W kwietniu 2022 roku, NiUS Radio nawiązało ścisłą współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu oraz Gminą Kołbaskowo. Dzięki partnerstwu organizowane są konkursy, w których słuchacze mogą zdobyć bilety na wydarzenia kulturalne organizowane w GOKSiR. W Ośrodku odbyły się również pierwsze urodziny rozgłośni – wydarzenie objęła patronatem Wójt Kołbaskowa Małgorzata Schwarz.

Rozgłośnia ściśle współpracuje z podmiotami uniwersyteckimi, np. Akademickie Biuro Karier, Szkoła Doktorska, Samorząd Studencki (?), Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów, Przegląd Uniwersytecki, Strefa Kultury Studenckiej, czy Katedra UNESCO.

Radio zauważane jest również przez inne media (TVP Szczecin, Radio Szczecin, Kurier Szczeciński, RMF FM), które towarzyszą podczas ważnych wydarzeń związanych z działalnością rozgłośni i je relacjonują. Na przykład podczas inauguracji, pierwszych urodzin, uruchomieniu aplikacji na urządzenia mobilne.

NiUS Radio wspomaga działania charytatywne oraz promuje organizacje wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Jest w stałym kontakcie z Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Zachodniopomorski, wspierało zbiórkę oraz licytację WOŚP, informowało o działaniach Stowarzyszenia WIOSNA, które ma pod sobą dwa zespoły: Szlachetną Paczkę oraz Akademię Przyszłości.

W czerwcu 2022 roku dyrektor Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności oraz koordynator pracowni radiowej brali udział w wydarzeniu organizowanym przez Akademię Przyszłości pod nazwą “Fotel prezesa”, w ramach którego dzieci ze szkół podstawowych, będące w programie mogły poznać zawód dziennikarza radiowego. Ponadto chętnie promuje zbiórki uniwersyteckie, czego przykładem może być objęcie patronatem “Epidemii świątecznego pomagania” oraz liczne audycje i informacje dotyczące działań Koła Wolontariatu US, zbiórki darów dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji oraz wsparcia psychologicznego oferowanego przez studentów, wykładowców Instytutu Psychologii czy zespołu Wsparcia i Rozwoju.

W marcu 2022 roku przyjęliśmy na staż niewidomego Adama Jamroza, który w tym roku rozpoczął swoją pracę w pełnym wymiarze jako dziennikarz NiUS Radia oraz pracownik CEMiI. Nasze działania zostały zauważone przez Fundację “Szansa dla niewidomych”, która nominowała nas w konkursie “Idol” w kategorii media. W październiku 2022 roku po 10 miesiącach działalności rywalizowaliśmy w finale z Radiem Meteor (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu” oraz Uniwerek.tv (Uniwersytet Warszawski) o Laur uniwersytecki.

Radio wciąż ewoluuje i wpisuje się w najnowsze trendy! Zmodernizowaliśmy studio radiowe tak, by możliwe było również nagrywanie rozmów w formacie audio-video. Na założonym już wcześniej kanale YouTube zgromadziliśmy blisko 115 filmów.

Nasz fanpage na Facebooku to ponad 1300 osób, które polubiły NiUS Radio i prawie 1700 obserwujących. Zasięg strony na FB wynosi prawie 23 tysiące osób, które widziały publikowane treści. Wybrane posty publikujemy również na Instagramie.

Dziękujemy, że jesteście z nami!