„To na pewno najlepsze radio akademickie w regionie i myślę, że jedno z lepszych w Polsce”

6 grudnia 2022 roku, NiUS Radio – rozgłośnia Uniwersytetu Szczecińskiego świętowała swoje pierwsze urodziny. Wydarzenie miało charakter koncertowy, a gwiazdą wieczoru był finalista programu „The Voice of Poland” – Łukasz Drapała & zespół Chevy.

W urodzinowym spotkaniu, które odbyło się  w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, udział wzięli prorektorzy, dziekani i dyrektorzy instytutów, przedstawiciele władz Gminy Kołbaskowo, studenci i absolwenci Uniwersytetu Szczecińskiego, pracownicy naszej Uczelni, a także mieszkańcy Szczecina i regionu.

Jest to na pewno najlepsze radio akademickie w regionie i myślę, że jedno z lepszych w Polsce – podkreślał na uroczystości dr hab. Jacek Batóg, prof. US – Prorektor ds. Finansów.

Żeby coś się udało, to najpierw musi być idea. Idea ciekawa, Idea ważna, a powstanie radia akademickiego na pewno taką ideą jest. Muszą pojawić się odpowiedni ludzie – z pasją, tacy, którzy poświęcą czas, często zdrowie nawet, inne możliwości rozwijania kariery – i tacy ludzie w radiu dzisiaj są i mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej – dodawał rektor Batóg.

Jak tłumaczył prof. dr hab. Andrzej Skrendo, Prorektor ds. Nauki:

Z jednej strony chcemy kształcić, z drugiej informować i tworzyć wizerunek uczelni – uczelni nowoczesnej, uczelni dobrze zarządzanej i otwartej na świat”. I dodawał: „Przez ten rok funkcjonowania zrobiliśmy wielkie postępy, radio się bardzo rozwinęło. Z radiem współpracuje kilkudziesięciu studentów, którzy tworzą redakcję. Audycje tworzą też profesorowie naszej uczelni. Słuchaczy ciągle przybywa.

Dr Konrad Wojtyła, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności, w którego strukturach jest NiUS Radio, dziękował wszystkim osobom, dzięki którym rozgłośnia się stale rozwija, a oferta programowa jest coraz ciekawsza:

Gdy inaugurowaliśmy działalność NiUS Radia, pozwoliłem sobie na parafrazę wypowiedzi Churchilla: historia obejdzie się z nami łaskawie, bo to my ją piszemy. Od 2021 roku piszemy swoją historię! Przez ten rok udało się zrobić bardzo dużo, ale chcemy być jeszcze lepsi. To nasz wspólny sukces. Zarówno zespołu radia, które koordynuje mgr Paulina Zaremba, jak całego Uniwersytetu Szczecińskiego. Nie udałoby się tego osiągnąć bez wsparcia, przychylności i zaangażowania pana Rektora i całego kolegium.

Po części oficjalnej rozpoczęło się muzyczne świętowanie. Całość rozpoczął krótki recital Adam Jamroza (niewidomego współpracownika NiUS Radia), który na flecie klasycznym zagra rockandrollowe covery. Później wystąpiły zespoły „Alarm” oraz „Lepiej nie będzie”. Wieczór zakończył znakomity występ bandu Łukasz Drapała & Chevy.

W wydarzeniu wzięli udział także:

•  mgr inż. Andrzej Jakubowski, Kanclerz US,
  • dr hab. Małgorzata Łatuszyńska, prof. US – Dziekan Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania,
  • prof. dr hab. inż. Kesra Nermend, przewodniczący Rady Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności US,
  • dr hab. Jarosław Korpysa, prof. US – dyrektor Szkoły Doktorskiej US,
  • dr hab. Piotr Krupiński, prof. US – dyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów,
  • dr hab. Sławomir Franek, prof. US – kierownik Katedry Finansów i Bankowości.