Seminarium z udziałem czołowych dziennikarzy z Polski, Niemiec i Ukrainy

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności i Międzynarodowy Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych US zapraszają do udziału w seminarium z udziałem czołowych dziennikarzy z Polski, Niemiec i Ukrainy pt. „Społeczeństwo obywatelskie i demokracja. Wyzwania i zagrożenia dla edukacji dziennikarskiej”, które odbędzie się w dniach 23-24 maja 2024 w Szczecinie i w Kulicach.

Europejskie i wewnętrzne dyskusje na temat roli społeczeństwa obywatelskiego, zdolności do samoorganizacji oraz określania i osiągania wyznaczonych celów bez impulsu ze strony władzy państwowej, wreszcie kwestie związane z budowaniem państwa demokratycznego (sytuacja w Ukrainie po rosyjskiej inwazji) stały się również ogromnym wyzwaniem dla edukacji dziennikarskiej oraz dziennikarstwa obywatelskiego. Skuteczne wprowadzanie realnych rozwiązań jest konieczne, toteż ten obszar edukacji musi na nie szybko reagować, szukając zarówno innowacji pedagogicznych (programowych, organizacyjnych, metodycznych), jak też nowoczesnych narzędzi, pozwalających realizować misję konwergencji mediów. Do labilnych warunków generujących powstawanie treści medialnych dostosowywać się muszą również doświadczeni dziennikarze. Zmienia się bowiem nie tylko sam przekaz, ale i jego forma. W ślad za tym budowanie określonych postaw etycznych i obywatelskich (szczególna staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów prasowych).

Pierwsze serwisy dziennikarstwa obywatelskiego zaczęły powstawać w Polsce w 2006 roku. Od blisko 18 lat trwa dyskusja na temat tego zjawiska, w której biorą udział dziennikarze, medioznawcy i obywatele. Dziennikarzom obywatelskim przysługują prawa i obowiązki, jak dziennikarzom profesjonalnym, jednocześnie ponoszą oni odpowiedzialność cywilną i karną za swoje publikacje. Zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że obecni odbiorcy treści medialnych sami zaczną publikować określone treści.

Jak dyskutować o społeczeństwie obywatelskim korzystając z polskich i europejskich wzorców? Jak działać w interesie społecznym? Jak zharmonizować treści kursów edukacyjnych do nowych wymagań i tendencji? Jak budować i wzmacniać dziennikarstwo obywatelskie? Jak sprzyjać rozwojowi demokracji w Ukrainie i wzmacniać kompetencje społeczne tamtejszych dziennikarzy? – odpowiedzi na te pytania, szukać będziemy wspólnie w trakcie szczecińskiego seminarium.

Tryb seminarium:

Stacjonarny/ hybrydowy (online)

Misja i cele seminarium:

Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego i Międzynarodowy Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Szczecińskiego w Kulicach zorganizują warsztaty oraz dwudniowe seminarium pt. „Społeczeństwo obywatelskie i demokracja. Wyzwania i zagrożenia dla edukacji dziennikarskiej” dla wykładowców i studentów kilkunastu kierunków, które w szczecińskiej Uczelni realizują treści z zakresu edukacji medialnej.

Celem seminariów jest przygotowywanie specjalistów, którzy pracują mądrze i efektywnie. Wspólna praca opierać się będzie na zasadach naukowości, humanizmu, indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności, kolegialności oraz otwartej dyskusji na tematy związane z dziennikarstwem obywatelskim. Umiejętności nabywane podczas spotkań to kreatywne podejście do nauczania z wykorzystaniem najnowszych metod i trendów, kształtowanie wiedzy medialnej studentów w celu zapewnienia im zawodowych kompetencji i zdolności praktycznych, współpraca z wydziałami i katedrami dziennikarstwa oraz redakcjami prestiżowych mediów zarówno w Polsce, Ukrainie i w Niemczech. Priorytetem jest stworzenie komfortowego środowiska edukacyjnego, w którym każdy student będzie mógł rozwijać swój talent i potencjał w zakresie dziennikarstwa obywatelskiego.

Ambicją organizatorów jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanego pracownika mediów na współczesnym rynku pracy, który potrafi znajdować i sprawdzać informacje, rozpowszechniać je na różnych platformach cyfrowych, a także posiada zdolność analizy dużej ilości danych i ich przetwarzania na podstawie naukowych metod. Eksperci podzielą się swoją wiedzą i nauczą adeptów dziennikarstwa, jak tworzyć w sposób odpowiedzialny i nowoczesny treści medialne.

Program warsztatów:

Dzień pierwszy:

8.30 – 10.00 – rejestracja uczestników;
10.00 – otwarcie warsztatów;
10.30 – 13.00 – I panel warsztatów: Dziennikarstwo obywatelskie w dobie przemian społeczno-politycznych
13.30 – lunch
15.00 – 17.30 – II panel: Dziennikarze obywatelscy a Prawo prasowe
18.00 – podsumowanie dnia
19.00 – bankiet

Dzień drugi:

8.30 – poranna kawa
9.00 – 11.30 – III panel: Wyzwania dla edukacji w zakresie dziennikarstwa obywatelskiego
12.00 – lunch
13.00 – 15.30 – IV panel: Przyszłość dziennikarstwa obywatelskiego
15.00 – 17.00 przejazd do Kulic
17.00 – 20.00 podsumowanie warsztatów Kulicach spotkanie z przedstawicielami lokalnej reprezentacji organizacji pozarządowych, władzy i mediów

Wstęp wolny. Nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Więcej szczegółów wkrótce.

Źródło: usz.edu.pl