JM Rektor i Uniwersytet Szczeciński w Waszyngtonie

Od 6 do 11 sierpnia 2022 roku prof. dr hab. Waldemar Tarczyński –  Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, Prezes Polskiego Towarzystwa Statystycznego uczestniczył w Kongresie Statystyki Amerykańskiej (2022 Joint Statistical Meetings), którego organizatorem było American Statistical Association (ASA).

W wydarzeniu brali udział statystycy z USA, Kanady i wielu państw z całego świata. W czasie obrad dyskutowano o problemach statystyki światowej oraz perspektywach jej rozwoju. Rektor US prof. dr hab. Waldemar Tarczyński brał udział w panelu dyskusyjnym, którego organizatorem był dr Dominik Rozkrut (prezes GUS i pracownik Instytutu Ekonomii i Finansów US), podczas którego przedstawił  temat Cooperation of the Polish Statistical Association with Statistics Poland. Z ramienia Uniwersytetu Szczecińskiego w sesjach naukowych z referatami uczestniczyły profesor Małgorzata Tarczyńska-Łuniewska oraz dr Monika Rozkrut z Instytutu Ekonomii i Finansów US.

W dniu 12.08.2022 roku wspólnie z ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych –  Panem Markiem Magierowskim, Głównym Urzędem Statystycznym (dr Dominik Rozkrut) oraz Polskim Towarzystwem Statystycznym (prof. dr hab. Waldemar Tarczyński) zorganizowane zostało seminarium naukowe poświęcone tematyce Geopolitical aspects of the official statistics’ mission. A Cross-Atlantic Perspective. Seminarium odbyło się w rezydencji ambasadora, a udział w nim wzięli m.in. Robert Santos (Direc-tor of US Census Bureau, former President of the American Statistical Association), Partha Lahiri (Director, Joint Program in Survey Methodology, University of Maryland), Robert Groves (former Director of US Census Bureau; Chair, Committee on National Statistics, National Academies of Sciences, Engineering and Medicine; Provost of the Georgetown University), Misha Belkindas (President of the International Association for Official Statis-tics), Anil Arora (Chief Statistician of Canada), Nancy Potok (Former Chief Statistician of the United States), Włodzimierz Okrasa (Advisor, Statistics Poland), Małgorzata Tarczyńska-Łuniewska (Uniwersytet Szczeciński, członek PTS), Monika Rozkrut (Uniwersytet Szczeciński, członek PTS).